Yüzbaşı Kazım Efendi’nin Mektubu

Yüzbaşı Kazım Efendi bu mektubu yazdıktan tam 26 gün sonra hissettiği vech ile şehit olmuştur.

Yüzbaşı Kazım Efendi’nin Mektubu
A+
A-
01.03.2022
1.034

Yüzbaşı Kazım Efendi’nin Mektubu

BEN, MUKADDES VATAN UĞRUNA TERK-İ CAN ETTİM, BAHTİYARIM

“Sevgili Kardeşim,

Ben vatan ve millet uğrunda bana düşen vazifeyi ifa ettim. Artık gerisini size terk ediyorum. Ben cümlenize hakkımı helal ettim, tabiidir ki siz de helal edersiniz. Hemşiremin, Ziya’nın kemâli hasretiyle gözlerinden öperim.

Muhterem amcamın ellerinden öperek dualarını her zaman beklerim. Çoluk çocuğumu evvel Cenabı Hakk’a, sonra vatan ve millete ve sizlere emanet ederim. Sevgili valideme, aileme, çocuklara güzel bakınız. Tahsillerine himmet ediniz. Maaşlarının tahsisi, icap eden muamelenin ifası için arkadaşlardan alayımızın tabur katibi ve aynı zamanda alay naibi bulunan Hasan Efendi’ye yazdım. Bulunduğum fırkanın kumandanı Mîralay Remzi Bey’dir. Alay Kumandanı Binbaşı Halil Bey’dir. Bu isimler size lazım olursa kendileri ile muhabere edersiniz. Binbaşımız Şevki Bey de benim gibi tehlikede bulunduğu için sağ kalırsa ona da müracaat edersiniz. Kolordu Kumandanımız malum olduğu üzere Esat Paşa Hazretleri’dir. Hayvanım hakkında lazım gelen muamele için katip efendiye yazdım. Oradaki hakkımı da çocuklarım için yazdım. Sana çok rica ederim, efradı ailemi, validemi hiçbir vakit üzme. Daima rıfk ile muamele et.

Bana acımasınlar. Ben mukaddes vatan uğruna terk-i can ettim, bahtiyarım. Cenabı Hâkk sizleri de bahtiyar kılsın. Baki cümlenizi Cenabı Hakk’a emanet ederim sevgili kardeşim.”

Yüzbaşı Kazım Efendi

21.Alay, 1. Tabur, 1. Bölük Kumandanı
27 Nisan 1915
Yüzbaşı Kazım Efendi bu mektubu yazdıktan tam 26 gün sonra hissettiği vech ile şehit olmuştur.

Yukarıdaki mektup onun son mektubudur.

📌 Mektubu indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yıldız vermeyi unutmayın 😉
[Total: 0 Average: 0]
Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.