Cem Yayınları 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 222 Cevapları

Okuduğunuz “Cimri” metninde anlamı verilen kelimelerin dışında bilmediklerinizi metindeki bağlamından hareketle tahmin ediniz.

Cem Yayınları 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 222 Cevapları
A+
A-
10.12.2023
1.528

Metni Anlama ve Çözümleme Soruları

  1. Okuduğunuz “Cimri” metninde anlamı verilen kelimelerin dışında bilmediklerinizi metindeki bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizi sözlükten kontrol ediniz.
  1. Metnin tema ve konusu belirleyiniz.

🔑Cevap:2. Metnin tema ve konusu : Aşırı cimrilik. Konusu ise Moliere, Harpogon karakteri ile aslında burjuva sınıfını eleştirmiştir.

  1. Metindeki temel çatışmayı ve bu çatışma etrafında yer alan diğer çatışmaları belirleyiniz.

🔑Cevap: Moliere, Harpogon karakteri ile aslında burjuva sınıfını eleştirmiştir. Harpogon’u incelediğimizde oyunda eli oldukça sıkı, varyemez ve materyalist bir karakter olarak karşımıza çıkmaktadır. Pragmatist bir yaşam felsefesi benimsemiş bir karakter olan Harpogon için öncelik paradır. Ailesinden bile para konusunda şüphe duymaktadır ve ailevi bağlara çıkar elde edebileceği ilişkiler olarak bakmaktadır. Bunu çocuklarını evlendirmeye çalıştığı insanlara bakarak da anlamak mümkündür.

Moliere sık sık karakteri yukarıda bahsetmiş olduğumuz zayıflıkları nedeniyle gülünç duruma düşürerek, burjuva sınıfını eleştirmiştir.

  1. Metnin olay örgüsünü belirleyiniz.

🔑Cevap: Olay örgüsü :Paris’in zengin ve cimri burjuvalarından Harpagon, kızı Elise ve oğlu Cléante’yi varlıklı kişilere vermeye niyetlidir. Halbuki Elise, babasının yardımcısı olan Valère’yi, Cléante ise maddi sıkıntılar çekmekte olan Mariane’yı sevmektedir. Çocuklarının niyetlerini bilmeyen Harpagon, onlar hakkında kurduğu planı anlatır.

  1. Metindeki kahramanların özelliklerini belirleyiniz.

🔑Cevap: Paris’in zengin ve cimri burjuvalarından Harpagon, kızı Elise ve oğlu Cléante’yi varlıklı kişilere vermeye niyetlidir. Halbuki Elise, babasının yardımcısı olan Valère’yi, Cléante ise maddi sıkıntılar çekmekte olan Mariane’yı sevmektedir.

  1. Metindeki zaman ve mekânın özellik ve işlevlerini belirleyiniz.

🔑Cevap: 6. ZAMAN VE MEKAN : Ev. Oyun ilk olarak Paris Royal’de 1668’de sergilenmiştir. (Harpagon rolünü sağlık sorunları olmasına rağmen Molière’nin bizzat kendisi canlandırmıştır.) Bir çok farklı uyarlaması sergilenen oyun, 1980 yılında beyaz perdeye uyarlanmıştır.

  1. Metindeki açık ve örtük iletileri belirleyiniz.

🔑Cevap: Açık ileti: cimri olmak insana zarar verir.

Örtük ileti : Alınan kararların doğru ya da yanlış olması değil, toplum nezdinde kabul görüp görmemesi önemlidir.

  1. a) Metinde klasisizm akımının yansımalarını değerlendiriniz.

🔑Cevap: a.Klasizm: İnsan doğasını esas alma. Gerçeğe benzerlik/ gerçeğe uygunluk. Akıl ve sağduyu. Eski Yunan ve Latin’e dönme. Kuralcılık. Zevk vererek eğlendirme. Sağlam bir dil, yalın bir üslup.

b) Klasisizm akımının edebiyatımızda ve dünya edebiyatındaki diğer önemli yazarlarını ve bunların bazı eserlerini yazınız.

🔑Cevap: b. Klasisizm akımı kurucusu Fransız şair Nicolas Boileau Despréaux olarak kabul edilmektedir. Klasisizm temsilcileri arasında ise; tiyatroda Moliere ve Corneille, düzyazıda ise Montaigne ve Madame de La Fayette, şiirde ise Boileau yer almaktadır.

  1. Komedi türünün ortaya çıkışı ve tarihsel dönemle ilişkisini belirleyiniz.

🔑Cevap: Komedi tiyatrosu, insanları güldürmek ve bunun yanında düşündürmek amacı ile oynanan oyunlara verilen isimdir. Genellikle bireysel ve toplumsal aksaklıklar anlatılmaktadır.

Bizi Takip Edin

Diyariedebiyat.com ailesi olarak sunduğumuz paylaşım ve içerikleri yakından takip etmek için sosyal medyada bizi takip edin.

📌Facebook grubumuza katılmak için tıklayınız.

📌Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız.

📌İnstagram hesabımızı takip etmek için tıklayın.

📌Twitter takip için tıklayınız.

Yıldız vermeyi unutmayın 😉
[Total: 0 Average: 0]
Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.