AHMET MİTHAT EFENDİ

Hayatı, hayat anlayışı ve eserleri arasında Ahmet Mithat Efendi kadar büyük bir uyum az bulunur. Küçük yaşta hayata atılması, okuma yazma öğrenme azmi, kendini yetiştirmek ve özellikle dil öğrenmek için gösterdiği gayretler, edebiyatın hemen her türünde eserler vermek

AHMET MİTHAT EFENDİ
A+
A-
11.01.2023
376

Hayatı, hayat anlayışı ve eserleri arasında Ahmet Mithat Efendi kadar büyük bir uyum az bulunur. Küçük yaşta hayata atılması, okuma yazma öğrenme azmi, kendini yetiştirmek ve özellikle dil öğrenmek için gösterdiği gayretler, edebiyatın hemen her türünde eserler vermek için olağanüstü bir çalışma temposu tutturması hayranlık uyandıracak yüceliktedir.

Bir Tanzimat yazarı olarak Ahmet Mithat Efendi’nin hikâye, uzun hikâye ve romanlarının, tiyatro eserleriyle bazı düşünce eserlerinin günümüzde de yayımlanıyor ve okunuyor olmasını, modern Türk edebiyatının geçmişine olan ilginin artması, özellikle bu konularda araştırma yapanların gösterdiği ilginin okuyucuda da karşılık bulmasıyla izah etmek mümkündür. Onun hikâye ve romanları, ister mensubu olduğu toplumun herhangi bir kesimini isterse başka bir ülke ve kültürü ilgilendirsin anlatma, kurgulama ve betimlemeleriyle insanımızın aynası olmuş, sanatıyla vardığı çizgi ait olduğu dönemle ilintili olmak üzere, dünden bugüne en geniş anlamıyla tarih, insan, çevre, ahlâk ve toplum düzeni adına belgesel nitelikler kazanmıştır. Özellikle İstanbul’a ait sokak ve ev betimlemeleri, giyim-kuşam, modernleşme ile ortaya çıkan sorunlar, kölelik-cariyelik kurumu gibi “yeni tarihçilik” bakımından ilginç pek çok araştırma konusu için Ahmet Mithat Efendi’nin eserlerinde bilgiler, malzemeler bulmak mümkündür.

Bizi Takip Edin❤️

Diyariedebiyat.com ailesi olarak sunduğumuz paylaşım ve içerikleri yakından takip etmek için sosyal medyada bizi takip edin.

📌İnstagram hesabımızı takip etmek için tıklayın.

📌Facebook grubumuza katılmak için tıklayınız.

Yıldız vermeyi unutmayın 😉
[Total: 0 Average: 0]
Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.