Hayat Kısa Kuşlar Uçuyor

Cemal Süreyadaki “İki şey: Aşk ve şiir. Mutsuzlukla beslenir biri, biri ona dönüşür” demişti bir şiirinde. Hayatı boyunca aşk ve şiirle beslendi. Sonunda ‘son kadın’ nihayet karşısına çıktı: Birsen Sağanak, ölümüne kadar onu yalnız bırakmadı.

Hayat Kısa Kuşlar Uçuyor
A+
A-
09.01.2023
613

Uyar ve Cansever’in erken yaşta ölmeleri, Cemal Süreya’daki “İki şey: Aşk ve şiir. Mutsuzlukla beslenir biri, biri ona dönüşür” demişti bir şiirinde. Hayatı boyunca aşk ve şiirle beslendi. Sonunda ‘son kadın’ nihayet karşısına çıktı: Birsen Sağanak, ölümüne kadar onu yalnız bırakmadı. Varlığı bu huzursuz ruha bir nebze güven verebildi ama onun için dostlukların sığınağı her şeyden değerliydi: “Ben çocukluğunu yitirmemiş bir adamım. Bununla birlikte biraz da ciddi bir adamım. Okuyan bir adamım. Yalnız bir adamım. Fazla kalabalıktan hoşlanmam. Küçük bir arkadaş çevrem vardır, onun dışına çıkmam. Bu çevreler bazen değişir ama genellikle küçük bir çevredir. Dolaşmayı da fazla sevmem. Aynı masada oturmayı, aynı masada çalışmayı severim. Aynı lokantada yemek yerim. Sınırlı bir hayattır benim hayatım. Evimin karşısında bir kahve var, boş zamanlarımda oraya gider otururum, arkadaşlarım gelir. Ben aslında arkadaş canlısı bir adamım. Arkadaşlarım neredeyse orayı severim.” Muzaffer Buyrukçu, Cevat Çapan, Melisa Gürpınar, Turgut Uyar ve Edip Cansever, onun arkadaş çevresinden ilk akla gelen isimlerdi. Uyar ve Cansever’in erken yaşta ölmeleri, Cemal Süreya’daki yalnızlık hissini ve ölüm korkusunu güçlendirdi.

Ondan kalan ‘Sevda Sözleri’ oldu. Her koşulda gülümsemekten vazgeçmeyen, her adresin tutku ve aşka çıktığı bir evren bıraktı geride. 9 Ocak 1990’da şeker koması, akciğer ödemi, kalp yetmezliği sebebiyle hayata gözlerini yumdu. “Çoğu zaman maliyecilikle edebiyat çalışmalarını nasıl bağdaştırdığım soruluyor. Şiir para getirmediği için her şair ikinci bir uğraş arayacaktır. İkinci uğraşın şiirden uzak olması, şair için daha iyi galiba… Çünkü uğraştan derin bir soluk alırcasına kopabilir… Aynı zamanda düşünceyi yönetmemde mesleğimin etkisi olmuştur. Çünkü maliye müfettişi kusur bulmaya değil, ıslah etmeye çalışır.”

Cemal Süreya

Burda senin cesaretinden laf açmanın tam da sırası

Kalabalık caddelerde hürlüğün şarkısına katılırkenki

Padişah gibi cesaretti o, alımlı değme kadında yok

Aklıma kadeh tutuşların geliyor

Çiçek Pasajında akşamüstleri

Asıl yoksulluk ondan sonra başlıyor Bütün kara parçalarında

Afrika hariç değil.

Bütün kara parçalarında Afrika dahil.

KAYNAKÇA

https://kucukcekmece.istanbul/Content/dosya/31990/cemal-sureya-60202-3721738.pdf

Bizi Takip Edin❤️

Diyariedebiyat.com ailesi olarak sunduğumuz paylaşım ve içerikleri yakından takip etmek için sosyal medyada bizi takip edin.

📌İnstagram hesabımızı takip etmek için tıklayın.

📌Facebook grubumuza katılmak için tıklayınız.

Yıldız vermeyi unutmayın 😉
[Total: 0 Average: 0]
Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.