DEPREM

Deprem romanı köyden kente gelen insanın karşılaştığı zorlukları konu edinir.

DEPREM
A+
A-
20.06.2022
924

DEPREM

Deprem romanı köyden kente gelen insanın karşılaştığı zorlukları konu edinir. Romanın başkişilerinden Mitarili Deli Sefer, Zekiye adlı kıza zorla sahip olur. Zekiye onunla evlenmek zorunda kalır. Deli Sefer Zekiye’yle kavga edip onu öldürmeye çalışır. Fakat son anda kendine gelir ve onu öldürmekten vazgeçer. Ardından köyünü bırakıp İstanbul’a gider.

Köyü terk edip kente gitmenin sebebi geçimsizlik ve huzursuzluktur. Deli Sefer İstanbul’da bir barda kabadayı olarak çalışmaya başlar. Adı gibi “deli” olan Sefer, bu sırada Nurcan adında bir hayat kadınıyla tanışır, onu sever. Sevmeyi öğrenen Sefer, Nurcan’a duyduğu bu sevgi yüzünden kolayca kandırılır ve bir cinayet işler. Cinayetten sonra hapse giren Sefer, cezasını yatıp çıktığında durulmuştur.

Bir türlü alışamadığı ve insanlarıyla kaynaşamadığı İstanbul’da artık çok bunalmaktadır. Çareyi kaçmakta bulur. Bir zamanlar köyünden İstanbul’a kaçtığı gibi bu sefer de Deli Sefer İstanbul’dan köyüne kaçar. Bu dönüşü Ahmet Günlük şöyle yorumlar: “Selimoğlu deli de olsa üçkâğıtçı olmayan Sefer’in bir türlü anlaşıp uyuşamadığı bencil hırslarla dolu kentin orman yasasını da vermeyi amaçlamış Deprem’de.

Yıldız vermeyi unutmayın 😉
[Total: 1 Average: 5]
Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.