132.000.000 EĞİTİME ULAŞAMAYAN KIZ ÇOCUK

Dünya üzerinde eğitime ulaşamayan kız çocukların sayısı, Türkiye nüfusundan fazla! kız–erkek bütün çocukların eğitim hakkından eşit şekilde faydalanmasını sağlayan maddeler bulunmakta

132.000.000 EĞİTİME ULAŞAMAYAN KIZ ÇOCUK
A+
A-
14.01.2023
492

Kızlar Okula

Dünya üzerinde eğitime ulaşamayan kız çocukların sayısı, Türkiye nüfusundan fazla!

Anayasada ve eğitimle ilgili kanunlarda kız–erkek bütün çocukların eğitim hakkından eşit şekilde faydalanmasını sağlayan maddeler bulunmaktadır. Anayasanın 42. maddesine göre “ilköğretim, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve devlet okullarında parasızdır”. 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun 4. maddesinde “Eğitim kurumları dil, ırk, cinsiyet ve din ayrımı gözetilmeksizin herkese açıktır. Eğitimde hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.” denilmektedir.

Her vatandaşın zorunlu eğitim hakkından yararlanması, eğitimde fırsat ve imkan eşitliğinin sağlanması ve eğitime erişimdeki engellerin ortadan kaldırılması Milli Eğitim Bakanlığının temel görevidir. Bu amaca ulaşmak için her türlü yasal görevler yanında ayrıca ulusal ve uluslararası projeler uygulamaya konulması Milli Eğitim Bakanlığının görevleri arasındadır.

Bizi Takip Edin❤️

Diyariedebiyat.com ailesi olarak sunduğumuz paylaşım ve içerikleri yakından takip etmek için sosyal medyada bizi takip edin.

📌İnstagram hesabımızı takip etmek için tıklayın.

📌Facebook grubumuza katılmak için tıklayınız.

Yıldız vermeyi unutmayın 😉
[Total: 0 Average: 0]
Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.