İnternette Çocukların Güvenli Vakit Geçirmesi İçin Öneriler

Onlineda çocuklar için birbirinden farklı tehlikeler söz konusu ve çocuklarımızı her birinden ayrı ayrı korumamız neredeyse imkânsız. Uygunsuz içerikler, şiddet ve cinsellik içeren görseller ve videolar, ırkçı ve ayrımcı söylemler, kişisel bilgileri hedef alan virüsler ve daha nicesi.

İnternette Çocukların Güvenli Vakit Geçirmesi İçin Öneriler
A+
A-
24.01.2023
333

İstatistiklere göre 2017 yılında Türkiye’deki internet kullanıcı sayısı 48 milyon. Bu kullanıcılardan 13-17 yaş arasındakilerin sayısı ise 3 milyon 700 bin. Tabi bunlar resmi rakamlar. 18 yaş altı internet kullanıcılarının büyük bir kısmının sosyal mecralara kayıt olurken yaşını büyük kaydettiğini de düşünürsek rakamlar artıyor. Yani çocuklarımızın nerdeyse hepsi internet kullanıcısı. Peki internette çocuklar ne kadar güvendeler?

Onlineda çocuklar için birbirinden farklı tehlikeler söz konusu ve çocuklarımızı her birinden ayrı ayrı korumamız neredeyse imkânsız. Uygunsuz içerikler, şiddet ve cinsellik içeren görseller ve videolar, ırkçı ve ayrımcı söylemler, kişisel bilgileri hedef alan virüsler ve daha nicesi. Çocukları bu tip tehlikelerden korumak konusunda en büyük sorumluluk ailelere düşüyor. İşte bu noktada alabileceğiniz önlemlerden birkaçı:

Basit Kurallar Koyun

Çocuklarınızı fazla sınırlandırmadan ve onlarda yasak delme isteği uyandırmadan, birkaç kural koyun ve hep birlikte uygulamaya özen gösterin. Mesela internet kullanacağınız zamanları, hangi sitelere ve sosyal mecralara üye olacağınız gibi birçok şeyi konuşarak kendi aranızda kurallar koyabilirsiniz.

Çocuk Kilidi Koyun

İnternet hizmetinizden sağlayabileceğiniz aile kullanımı ile ya da cihazlarınızdan yapabileceğiniz ayarlamalar ile internetinizi çocukların kullanımına uygun hale getirebilirsiniz. Arama motorlarına (Google gibi) ayarlamalar yaparak yasaklı terimler koyabilirsiniz.

Kendinizi Eğitin

Siz internet kullanmayı tam anlamıyla öğrenmediğiniz sürece çocuğunuzun karşısına çıkabilecek tehlikelerin farkına varmanız ve onları korumanız zorlaşacaktır. Bu noktada hem kendiniz hem de çocuğunuz için aktif bir internet kullanıcısı olmanız iyi olacaktır.

Eğer kendinizi geliştirerek çocuklarınıza nasıl daha güvenli bir internet sağlayacağınızı öğrenmek isterseniz bol bol araştırma yapmanız gerekecektir. Araştırmalarınıza “Dijital Medya Kitapçığı”nı indirerek başlayabilirsiniz. Hem sizler için internet hakkında daha fazla bilgi sunan hem de çocuklarınızın internet kullanırken yapması gerekenleri içeren kitapçığımızda aynı zamanda birlikte uygulayabileceğiniz “İnternet Kullanma Anlaşması” da yer alıyor.

Bizi Takip Edin❤️

Diyariedebiyat.com ailesi olarak sunduğumuz paylaşım ve içerikleri yakından takip etmek için sosyal medyada bizi takip edin.

📌İnstagram hesabımızı takip etmek için tıklayın.

📌Facebook grubumuza katılmak için tıklayınız.

Yıldız vermeyi unutmayın 😉
[Total: 0 Average: 0]
Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.