İntibah Özet

İntibah, Türk edebiyatındaki ilk edebî romandır. Eserin adı “Son Pişmanlık” iken sansüre uğrayarak “Sergüzeşt-i Ali Bey”, en son “uyanış” anlamına gelen “İntibah” olarak değiştirilmiş

İntibah Özet
A+
A-
12.01.2023
954

İntibah, Türk edebiyatındaki ilk edebî romandır. Eserin adı “Son Pişmanlık” iken sansüre uğrayarak “Sergüzeşt-i Ali Bey”, en son “uyanış” anlamına gelen “İntibah” olarak değiştirilmiş ve 1876’da yayımlanmıştır.

Namık Kemal’in Magosa’da sürgündeyken yazdığı ilk roman olup romantizmin özelliklerini taşır. Romandaki başlıca kişiler; Ali Bey, Mahpeyker ve Dilaşup’tur. Ali Bey iyi eğitim görmüş, gösterişi seven, mirasyedi bir gençtir. Bir gün Çamlıca’da dolaşırken Mahpeyker adında güzel fakat hafifmeşrep bir kadına âşık olur. Kadının geçmişini öğrenir ve içki âlemlerine sürüklenir. Annesi oğlunu bu durumdan kurtarmak için onu Dilaşup adında bir cariyeyle evlendirir. Bu evliliği gururuna yediremeyen Mahpeyker, kiralık bir katil tutarak Ali Bey’i öldürtmek ister. Ancak kurulan tuzakta Ali Bey zannedilerek yanlışlıkla Dilaşup öldürülür. Ali Bey de Mahpeyker’i öldürüp hapse girer ve orada kahrından hastalanarak ölür.

Bizi Takip Edin❤️

Diyariedebiyat.com ailesi olarak sunduğumuz paylaşım ve içerikleri yakından takip etmek için sosyal medyada bizi takip edin.

📌İnstagram hesabımızı takip etmek için tıklayın.

📌Facebook grubumuza katılmak için tıklayınız.

Yıldız vermeyi unutmayın 😉
[Total: 0 Average: 0]
Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.