Cem Yayınları 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 187 Cevapları

Okuduğunuz “Fareler ve İnsanlar” metninde anlamı verilen kelimelerin dışında bilmediklerinizi metindeki bağlamından hareketle tahmin ediniz

Cem Yayınları 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 187 Cevapları
A+
A-
13.12.2023
2.177

Metni Anlama ve Çözümleme Soruları

  1. Okuduğunuz “Fareler ve İnsanlar” metninde anlamı verilen kelimelerin dışında bilmediklerinizi metindeki bağlamından hareketle tahmin ediniz

🔑Cevap:

  1. Metnin tema ve konusunu belirleyiniz

🔑Cevap: METNİN TEMASI VE KONUSU : Hayaller ve Rüyalar . Güç. İnsan ve Doğa İlişkisi.

  1. Metindeki temel çatışmayı ve bu çatışma etrafında yer alan diğer çatışmaları belirleyiniz.

🔑Cevap:3. Metindeki temel çatışma :Fareler ve İnsanlar romanı, Büyük Buhran Dönemi’nde Amerika’nın toplumsal yapısını gözler önüne sererken aynı zamanda insan olmanın doğasını, bireyin toplumda kendini konumlandırışını, insanın yalnızlığını, insanın güç ve doğa ile olan ilişkilerini de belirterek açıklayan kült bir eserdir. George ve Lennie aynı hayali paylaşırlar. Kendi çiftliklerine, topraklarına sahip olmak, meyveler ve sebzeler yetiştirmek, hayvanlarını beslemek. Hayal, her bir karakter için farklı anlamlar taşımaktadır.

  1. Metnin olay örgüsünü belirleyiniz.

🔑Cevap:4. Olay örgüsü : George için kurdukları hayalin gerçeklikten uzak olduğu ortaya çıkar. George, Lennie’yi vurmadan önce hayalin gerçekleşmeyeceğini bilerek Lennie’ye hayallerini anlattırır ve Lennie’yi vurarak aslında onunla birlikte kurdukları hayalleri de öldürmüş olur.

Roman, daha çok Lennie’nin sahip olduğu fiziksel güce aynı zamanda zayıf olan karakterine odaklanır. Lennie, yumuşak şeyleri okşamayı sever ancak kendi gücünün farkında olmadığı için yavru bir köpeği ve fareyi okşarken öldürür. Aynı zamanda Curley’nin eşinin saçlarını okşarken kadının ölmesi ise Lennie’nin ölümü ile sonuçlanır.

  1. Metindeki kahramanların fiziksel ve psikolojik özelliklerini, toplumsal statülerini, karakter mi tip mi olduklarını belirleyiniz.

🔑Cevap:5. Lennie, fiziksel olarak çok güçlü, iri, devasa olmasına karşın zeka geriliğine sahiptir ve söylenenleri anlamakta güçlük çeker. Benzer olarak Curley, kısa boylu ve küçücük bir adam olmasına rağmen çiftlikte otorite sağlamaya çalışır. Hepsi karakterdir.

  1. Metindeki zaman ve mekânın özelliklerini ve roman kahramanlarının ruh hâli üzerindeki etkilerini, olayların gelişimindeki işlevlerini belirleyiniz

🔑Cevap:6. Büyük Buhran Dönemi’nde Amerika’nın toplumsal yapısını gözler önüne serer.

  1. Metindeki anlatıcı ve bakış açısını, bunların işlevlerini belirleyiniz.

🔑Cevap:7. ilahi bakış açısı, 3. tekil kişi anlatıcı

  1. Okuduğunuz metin ve John Steinbeck hakkında verilen bilgilerden hareketle metin ile yazar arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.

🔑Cevap:8. 27 Şubat 1902’de Kaliforniya, Salinas’ta dünyaya geldi. Çocukluk ve ilk gençlik yılları süresince belli zamanlarını Salinas Vadisi’ndeki çiftliklerde çalışarak geçirdi. Pek çok eserinde de mekan olarak Salinas’ı tercih etti. İrlanda asıllı olan yazar, mütevazi bir aile içinde yetişti.

Eğitimi süresince tezgahtarlık, ırgatlık, marangozluk, boyacılık, kapıcılık gibi işlerde çalıştı. Üniversiteyi bıraktıktan sonra New York’a giderek gazetecilik yapmayı denedi fakat yazılarının büyük kısmını yayınlatmayı başaramayarak Büyük Buhran Dönemi’nde Kaliforniya’ya döndü.

Bizi Takip Edin

Diyariedebiyat.com ailesi olarak sunduğumuz paylaşım ve içerikleri yakından takip etmek için sosyal medyada bizi takip edin.

📌Facebook grubumuza katılmak için tıklayınız.

📌Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız.

📌İnstagram hesabımızı takip etmek için tıklayın.

📌Twitter takip için tıklayınız.

Yıldız vermeyi unutmayın 😉
[Total: 0 Average: 0]
Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.