Cem Yayınları 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 217 Cevapları

Okuduğunuz “Kahvede Şenlik Var” metninde, anlamı verilen kelimelerin dışında bilmediklerinizi metindeki bağlamından hareketle tahmin ediniz.

Cem Yayınları 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 217 Cevapları
A+
A-
13.12.2023
1.727

Metni Anlama ve Çözümleme Soruları

  1. Okuduğunuz “Kahvede Şenlik Var” metninde, anlamı verilen kelimelerin dışında bilmediklerinizi metindeki bağlamından hareketle tahmin ediniz.
  1. Metnin tema ve konusunu belirleyiniz.

🔑Cevap: Metnin tema ve konusu : Yazan: Sabahattin Kudret Aksal Oyunda kadın erkek rolleri, toplumsal kurallar ve bu kurallar çerçevesinde biçimlenen insan ilişkileri tartışmaya açılıyor; bir kadın ile bir erkek karşı karşıya geliyor. Sabahattin Kudret Aksal’ın uyuşmanın da uyuşmazlığın da en büyük örneği olarak tanımladığı kadın ve erkek, sonunda evlenme niyetiyle denize nazır bir kahvede buluşurlar. Zaman zaman kahvenin nevi şahsına münhasır garsonunun da yönlendirmeleriyle birbirlerini tanımak ve anlaşmak için uzun bir sohbete başlarlar. Evlilikten beklentilerin, hayallerin ve düş kırıklıklarının dillendirildiği bir oyun karşılıyor bizleri.

  1. Metindeki temel çatışmayı ve bu çatışma etrafında yer alan diğer çatışmaları belirleyiniz.

🔑Cevap: Metindeki çatışma : 1966’da yazılmıştır. Oyunda kahramanlara isim vermemiştir. Kadın kadınları, erkek erkekleri temsil eder. Kadın ve erkeğin bakış açısıyla evlilik pazarlığı vardır. Garson onlara doğru yolu, mantığı, gelecekte onları bekleyen tehlikeleri gösterir.

  1. Metnin olay örgüsünü belirleyiniz.

🔑Cevap: Metnin olay örgüsü : Oyun 2 perdedir. Toplum sorunları ön plandadır. Eğitim ve kuşak sorunlarıyla bireysel sorunlar vardır. Yazar oyunda evlenmek isteyen ve birbirini tanımayan insanları anlatır. Evlilik kurumu olay örgüsünü oluşturur.

  1. Metindeki kahramanların özelliklerini belirleyiniz.

🔑Cevap: Kahramanlar : Erkek garson kadın

  1. Metindeki zaman ve mekânın özellik ve işlevlerini belirleyiniz.

🔑Cevap: Zaman ve mekan : Mekan yazlık bir kahve , bahçe , geçit yeri , yaz sabahı

  1. Metinde yazara özgü dil ve anlatım özelliklerini belirleyiniz.

🔑Cevap: Yazar : Dil sadedir. Eser anlaşılırdır ve pek çok kez sahnelenmiştir.

  1. Okuduğunuz metin ve Sabahattin Kudret Aksal hakkında verilen bilgilerden hareketle metin ile yazar arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.

🔑Cevap: İletiler: açık : evlilik kurumu baskı oluşturmamalıdır. Öörtük : aile önemlidir . insanın ailesi insanı yönlendirir. Geleneksel evlilik artık tercih edilmemelidir.

Bizi Takip Edin

Diyariedebiyat.com ailesi olarak sunduğumuz paylaşım ve içerikleri yakından takip etmek için sosyal medyada bizi takip edin.

📌Facebook grubumuza katılmak için tıklayınız.

📌Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız.

📌İnstagram hesabımızı takip etmek için tıklayın.

📌Twitter takip için tıklayınız.

Yıldız vermeyi unutmayın 😉
[Total: 0 Average: 0]
Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.