Sahnelenen İlk Tiyatro Eseri Vatan Yahut Silistre

Edebiyatımıza kazandırdığı ilklerle ölümsüz olan Namık Kemal tarafından kaleme alınan “Vatan Yahut Silistre” sahnelenen ilk tiyatro yapıtı olma özelliğini taşıyor.

Sahnelenen İlk Tiyatro Eseri Vatan Yahut Silistre
A+
A-
02.06.2023
340

Sahnelenen İlk Tiyatro Eseri: Vatan Yahut Silistre/Namık Kemal

Edebiyatımıza kazandırdığı ilklerle ölümsüz olan Namık Kemal tarafından kaleme alınan “Vatan Yahut Silistre” sahnelenen ilk tiyatro yapıtı olma özelliğini taşıyor. Yaşamı boyunca eserlerinde vatan sevgisini işleyen Namık Kemal tiyatronun modernleşmesi ve halka ulaşması için de büyük çaba göstermiştir.

Birbirlerine aşık olan Zekiye ve İslam Bey’in aşkı İslam Bey’in Kırım Savaşı’na gidecek olmasıyla başka bir hal alır. Zekiye, İslam Bey’in ardından erkek kılığına girerek cepheye gider. Savaş meydanında aşkın, vatan sevgisinin iç içe geçtiği olayların anlatıldığı eser batılı anlamda ilk tiyatro eseri olarak kabul ediliyor. İlk kez 1873’te sahnelenen eseri izleyiciler coşkuyla karşılamış, oldukça etkilenmişlerdir. Namık Kemal ve arkadaşlarının sürgüne gönderilmesine neden olan eser bugün “Vatan Şairi”nin en önemli eserleri arasında sayılıyor.

Bizi Takip Edin❤️

Diyariedebiyat.com ailesi olarak sunduğumuz paylaşım ve içerikleri yakından takip etmek için sosyal medyada bizi takip edin.

📌İnstagram hesabımızı takip etmek için tıklayın.

📌Facebook grubumuza katılmak için tıklayınız.

Yıldız vermeyi unutmayın 😉
[Total: 0 Average: 0]
Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.