BAUDELAİRE’İN KÖTÜLÜK ÇİÇEKLERİ

Baudelaire’de kötülük kavramını ve kötülüğün kaynağını anlayabilmek için kutsal dinlerde sözü edilen ilk günah kavramına ve yaradılış felsefesine göz atmak yerinde olacaktır.

BAUDELAİRE’İN KÖTÜLÜK ÇİÇEKLERİ
A+
A-
11.06.2023
341

Baudelaire’de kötülük kavramını ve kötülüğün kaynağını anlayabilmek için kutsal dinlerde sözü edilen ilk günah kavramına ve yaradılış felsefesine göz atmak yerinde olacaktır. Kutsal Kitap’ın yaradılış bölümünde insanın (Âdem) yaradılışıyla beraber, Allah insana ölümsüz bir ruh verir ve onu güzel bir cennet bahçesine yerleştirir.

Buradaki her şey artık insanın emrindedir. Daha sonra, bu cennette kendisini yalnız hissetmemesi için onun üzerine uyku getirerek kaburga kemiğinden birini alıp etle kaplar. Âdem için onun cinsinden olan Havva’yı yaratır. Âdem ile karısı ikisi de çıplaktır, utanç duygusundan yoksundurlar. Her ikisi de Tanrı’nın emirlerine uymaları şartı ile sonsuza değin mutlu yaşayacaklardır. Ama kır hayvanlarının en hilekârı olan yılan kadını kandırarak, Adem’le yasaklanan kötülüğü bilme ağacının meyvesinden yemeleri durumunda gözlerinin açılacağını, kötüyü ve iyiyi bilerek Tanrı gibi olacaklarını söyler. Kadın yılana kanarak bu yasak ağacın meyvesinden yer, Âdem’e de yedirir. İkisinin de gözleri açılır ve çıplak olduklarının farkına varırlar.

Tanrı onların gizlendiklerini görünce yasak meyveden yediklerini anlar. Böylece insanlığın ilk günahı işlenmiş olur ve kadın ve erkek Aden bahçesinden yani cennetten kovulurlar.(Kitabı-Mukaddes, Bab 1). Tanrı her ikisini de tanrısal uyuma son verdikleri için ölümle cezalandırır ve yeryüzüne gönderir. Bu kovulmadan sonra, insan mutluluğu ve gücünü kaybeder.

Sonsuzluk ve mutlakıyet kapıları sonsuza kadar insanlığın yüzüne kapanmış olur. İnsan, Tanrı’nın buyrukları ile yürüyen maddesel bir dünyada yaşamaya itilir ve kısa sürede kötülük insanın hayatına girer. Bu hatanın bedelini sadece ilk insanlar değil, onlardan sonra gelen kuşaklar da öderler.

Bizi Takip Edin❤️

Diyariedebiyat.com ailesi olarak sunduğumuz paylaşım ve içerikleri yakından takip etmek için sosyal medyada bizi takip edin.

📌İnstagram hesabımızı takip etmek için tıklayın.

📌Facebook grubumuza katılmak için tıklayınız.

Yıldız vermeyi unutmayın 😉
[Total: 0 Average: 0]
Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.