Sana Öğütlerim Var: EY OĞUL!

Ulaşmak istediğin yere yürümeden asla varamazsın. Bu yolda yürürsen her konak yerinde çok acayiplikler görürsün. Ama önce kendini feda etmelisin. Çünkü yolun başı kendini feda etmektir.

Sana Öğütlerim Var: EY OĞUL!
A+
A-
26.12.2021
1.693

Sana Öğütlerim Var: EY OĞUL!

“Ulaşmak istediğin yere yürümeden asla varamazsın. Bu yolda yürürsen her konak yerinde çok acayiplikler görürsün. Ama önce kendini feda etmelisin. Çünkü yolun başı kendini feda etmektir.”

“Canını feda edebileceksen gel yoksa sofuların yalan dolan sözlerinin peşine takılma.” diyen Zünnun-ı Mısri’nin sözünde olduğu gibi…

Bir arayış içindekileri doğru yola sevk edecek rehber kitap: “Ey Oğul”

Okuyana huzur verecek bu kitap İmam Gazali tarafından yazılmıştır. Gazali düşünce tarihinin önemli isimlerindendir. Bundan 900 yıl önce yaşamış islam alimidir.

Kitap okurunu güzel bir yolculuğa çıkarıyor. Bu yolculuğa eşlik etmek isterseniz size biraz kitaptan bahsedeyim: Ey Oğul bugün toplumda olan bozukluklar ve gençlerimizin ömrünün boş işlerle uğraşarak geçmesinden hareketle yazılmış sayılır bana göre . Gazali, Ey Oğul diye aslında öğrencisine seslenmektedir. Ona doğru yola nasıl ulaşacağı konusunda bazı öğütler vermektedir. Gençlerin doğru yola gitmesi, nefis terbiyesi, Allah’a kulluk yapmak, tevekkül, hakikat, eylemlerimiz, ibadet etmek, çabalamak ve daha pek çok konu hakkında öğrencisine öğüt verir.

Kitaptan bazı öğütleri anlatacak olursam,

Elinden geldiğince bir konu hakkında herhangi biriyle tartışma. Elbette doğruların ortaya çıkması için tartışabilirsin. Buna itirazımız olmaz. Bil ki problemli şeyleri sormak, soranın kalbinin hasta olduğunun belirtisidir.

Dört çeşit cehalet hastalığı vardır : İyileştirilmeyecek olanlar kıskançlık , aptallık ve kindir. Dördüncü iyileştirilebilir. Bu cehalettir. Eğitilmek isteyen insan akıllıdır. Onun tek amacı doğru yolu bulmaktır.

Pratiğe geçmediğin bilginin sana hiçbir faydası olmaz. İlimin faydası ancak o ilim hayata geçirildiğinde ortaya çıkar.

Yüz sene ilim tahsil etsen de , bin kitap yazmış olsan da ancak yaptığın hayırlı işler sayesinde Allah’ın rahmetine ulaşabilirsin. Çünkü insana ancak çalıştığı vardır.

Kitabın anlatımı açık, kısa , anlaşılırdır. Bence buna özen göstermiş yazar. Bir öğretmen edasıyla öğrencisinin sorularına ve isteklerine samimi ve gerçekçi cevaplar vermiştir. Arayış içinde olan ve ruhunu dinlendirmek isteyen okuyuculara öneriyorum.

Modern zamanın tuzaklarına düşmektense okuyalım!

Kendi halinden şikayetçi olan , din ve inancında sıkıntılar yaşayan ve aşamadığı özellikleri olanlar sizlere bir yardım eli uzatıyor kitap.

O yüzden günümüzdeki kötü alışkanlıklarımızla yüzleşmeye ne dersiniz?

Zaman sonra kıyısından köşesinden yakaladığımız bağımlılıklarımıza bir de Gazali’nin gözünden bakalım mı?

Yüzleşmenin başlangıcı bu. İnsanın bütün çabası ve savaşı hayatı nasıl yaşamalıyım sorusuna varıyor. İnsanların yaşadığı bu dünyada değerlerini ve inançlarını kaybetmesi kendisine en büyük zarar belki de. Dünya değişiyor, kendinle yüzleşme ve değişme sırası şimdi sende!

İyi okumalar Sevgili Okur! Okuyarak geçsin ömrünüz!

Yıldız vermeyi unutmayın 😉
[Total: 2 Average: 5]
Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.