Ses Bilgisi

Ses: Kulağın algıladığı titreşimdir. Akciğerlerden gelen havanın etkisiyle seslenme organlarında oluşan titreşimdir…Ses bilimi(fonetic), dilbilgissel anlamda ses

Ses Bilgisi
A+
A-
12.10.2021
1.526

Ses Bilgisi

Ses

Kulağın algıladığı titreşimdir. Akciğerlerden gelen havanın etkisiyle seslenme organlarında oluşan titreşim (Berke Vardan – Açıklamalı Dilbilim Terimleri Sözlüğü).

Ciğerlerden gelen havanın, ses yolunun herhangi bir noktasındaki boğumlanmasıyla oluşan ve yayılarak kulakta bir ünlü olarak veya bir ünlü ile birlikte algılanan titreşim (Z. Korkmaz, Gramer Terimleri Sözlüğü)

Dilbilgisel Anlamda Ses

Ses, parçalanamayan en küçük gramer biçimidir. Sesten daha küçük bir gramer birliği yoktur. Kısacası ses, dilin en küçük parçasıdır. Tabiatta canlı cansız varlıkların çıkardıkları çeşitli sesler ve gürültüler vardır. Ancak dildeki ses, seda ve gürültüden başka bir şeydir. Dildeki ses, doğadaki sese göre daha şekilli olan sestir.

Ses Bilimi (fonetic)

Çeşitli dillerdeki sesleri bir bütün olarak inceleyen, bu seslerin nasıl meydana getirildiğini, ne gibi nitelikler taşıdığını, dinleyenlerin bu sesleri alışını, kısaca dilin ve bildirişmenin ses sistemini ele alan ve insan dilinin seslerini, dil sistemi içindeki görevleri açısından değerlendiren dilbilim dalıdır.

Yıldız vermeyi unutmayın 😉
[Total: 0 Average: 0]
Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.